Antalya’daki En Değerli Arsalar & Bölgeler

tarafından
22
Antalya’daki En Değerli Arsalar & Bölgeler

Antalya’nın Coğrafi Özellikleri

Antalya’nın Güneyinde Akdeniz ve kuzeyinde denize paralel uzanan Toros Dağları ile çevrilidir. Doğusunda Mersin, Konya ve Karaman, kuzeyinde Isparta ve Burdur, batısında Muğla illeri ile komşudur. Antalya’nın il sınırları, yaklaşık olarak 20.815 km2’lik alandan oluşmaktadır.  Bu alan, Türkiye yüzölçümünün %2.6’sına karşılık gelmektedir. Akdeniz Bölgesi’nin ise %17,6’lık kısmını kapsamaktadır. Antalya, doğal ve kültürel coğrafi özellikleri açısından çeşitli zenginliğe sahiptir. Antalya ilinin %77.8’i dağlık, %10.2’si ova, %12’si ise engebelikten oluşmaktadır. Antalya’nın büyük bir kısmını, Torosların Batı Toroslar olarak bilinen kısmı kaplamaktadır. Batı Toroslar, Antalya Körfezi’nin her iki yanında da yer almaktadır. Körfezin batısında, güneybatı-kuzeydoğu yönünde, doğuda ise kuzeybatı-güneydoğu yönünde uzanmaktadır. Antalya’da önemli yükseltiler bulunmaktadır. Bunlar: Akdağ, Susuz Dağları, Alaca Dağ, Beydağları ve Geyik Dağlarıdır. Beydağları (3085 m) ve Akdağ (3075 m) en yüksek olan dağlar olarak bilinmektedir. Antalya’nın bazı kesimlerinde sıcaklık, yağış, rüzgâr gibi şartlar bazı farklılık göstermektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağışlı geçer fakat kış mevsiminde iç kesimlerin sıcaklık derecesi kıyı bölgelerine göre daha düşüktür. Antalya’da, Akdeniz İklim Tipi görülmektedir fakat Akdeniz İkliminin farklı bir geçiş tipine sahip olduğu bilinmektedir. 

Antalya’nın Demografik Özellikleri

Antalya İlinin 19 İlçesi (Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik) ve 911 mahallesi bulunmaktadır. Antalya ilinde kilometrekare başına düşen insan sayısı 120’dir. Antalya nüfus yoğunluğu ise 120/km2dir. 2019 yılı verilerine göre Antalya nüfusu 2.511.700 kişidir. Bu nüfusun 1.265.171’ini erkek bireyler, 1.246.529’unu ise kadın bireyler oluşturmaktadır. Yüzdelik olarak incelendiğinde ise, %50,37 erkek bireyler, %49,63 kadın bireyler Antalya nüfusu oluşturmaktadır. 2020 yılı nüfus tahmini 2.570.306 olup, bu tahmini veri geçmiş yıllardaki nüfus artış hızlarına göre hazırlanmıştır. 

Antalya’da Arsa Yatırımı 

Antalya, her geçen gün büyümekte ve ciddi derecede göç almaktadır. Antalya’nın coğrafi yapısının vermiş olduğu avantajlardan (doğal güzellikleri ve tarıma elverişli olması gibi faktörler) kaynaklanmaktadır. Bazı yatırımcılar, bu bölgeye ilgi duymakta, arsa yatırımı yapmak istemektedir. 

Yatırımcılar Tarafından En çok Tercih Edilen Beldeler

Konyaaltı, Kemerağzı, Kuzeykent, Eski Lara Caddesi, Yeniköy, Yeşilbahçe, Ermenek ve Fener, Varsak ve Döşemealtı, arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Döşemealtı, Antalya’nın çok hızlı gelişim gösteren ilçelerinden biridir. Bireyler, Antalya satılık arsa Döşemealtı için çeşitli aramalar yapmakta, bölgenin değerinin arttığı birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bunun yanı sıra, İlçede bulunan Yeniköy Mahallesi öne çıkmaktadır. Antalya satılık arsa Yeniköy için araştırma yapan çok fazla yatırımcı olduğu bilinmektedir. Konyaaltı, Antalya’nın limanına ev sahipliği yapmaktadır. Antalya Havalimanı’na ise 20 km uzaklıktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı yatırımcılar, Antalya satılık arsa Konyaaltı aramaları yapmakta ve bu bölgeye yatırım yapmak istemektedir. Aksu, yatırımcılar tarafından tercih edilen bir İlçe olarak öne çıkmaktadır. Aksu İlçesinin ekonomik kaynaklarını tarım ve tarım sanayisi ve turizm oluşturmaktadır. Bu bölgede yatırım yapmak isteyen bazı yatırımcılar ise sahibinden satılık arsa aramakta, sahibinden satılık arsa Antalya Aksu için çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bazı yatırımcılar Antalya’da bulunan, satılık arsa için Varsak bölgesini tercih etmektedir. Bazı yatırımcılar ise Antalya köylerinde satılık tarla aramakta, yatırımlarını köy bölgelerine yapmak istemektedir. 

Antalya Şehir içi Ulaşım

Otobüs, tramvay, taksiler ve deniz otobüsleri bulunmaktadır.  Sık olarak tramvay kullanılmakta, bu tramvay Antray olarak adlandırılmaktadır.  Antray toplam 16 adet durağa sahiptir.  Nostaljik tramvay, bir diğer ulaşım aracı olarak Antalya halkı tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.  Nostaljik tramvay ise 11 adet durağa sahiptir. Deniz otobüsü, Antalya-Kemer güzergahında hizmet vermektedir. 

Antalya Şehirlerarası Ulaşım

Antalya’ya gitmek isteye bireyler için şehirlerarası otobüs seferleri bulunmaktadır. Bir diğer tercih ise Antalya Havalimanı’dır. Antalya Havalimanı, şehre 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Antalya’nın ilçelerine ulaşmak için Havaş’ın servisleri ve taksi tercih edilebilir. Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin havalimanına giden 400, 600 ve 800 numaralı otobüsleri bulunmaktadır.