Arsa Satın Alırken Dikkat Edeceğiniz İpuçları

tarafından
37
Arsa Satın Alırken Dikkat Edeceğiniz İpuçları

Arsa Satın Almakla Mı İlgileniyorsunuz?

İlk kez arsa satın almak üzereyseniz, sizi nelerin beklendiğinden veya tam olarak nereden başlamanız gerektiğinden emin olamayabilirsiniz. Arsa satın almak gayrimenkul satın almak gibi değildir. Arsa alımında dikkatle üzerinde durulması gereken bazı önemli noktalar vardır. Süreci mümkün olduğunca kolay ve stressiz hale getirmeye yardımcı olmak için arsa satın alırken size sunduğumuz ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

 

Konum Anahtardır

Bir ev satın alırken konumun en önemli niteliklerden biri olduğunu zaten biliyorsunuz. Tıpkı ev alımında olduğu gibi arsa satın alırken de konum dikkate alınması gereken en önemli unsur.

 

Su, Kanalizasyon ve Drenaj Tesislerini Dikkate Alın

Arsa satın alınırken toprak ve su drenajı çok önemlidir. Satılık bir mülk üzerinde güzel bir dere olabilir; ancak bu suyu kullanma hakkına sahip misiniz? Mülkünüze bir septik tank yerleştirmek yasal olarak izinli midir? Ayrıca, kanalizasyon izni almanızı engelleyebilecek herhangi bir drenaj sorununu kontrol etmek faydalı olacaktır.

 

Olası Hukuki Sorunlara Karşı Önlem Alın

Arsanızda uygulamayı düşündüğünüz çözümlerinizi hukuki olarak araştırmayı ihmal etmeyin. Başka bir kişinin satın almayı düşündüğünüz arsa üzerinde sahip olabileceği haklar ve ayrıcalıklar nelerdir? Araştırın. İrtifaklar, telefon hatlarını kullanıp kullanamayacağınıza veya halka açık erişime izin verilip verilmeyeceğine dair bilgi toplayın.

 

Satın Almayı Düşündüğünüz Arsayı İyi Tanıtın

Arsanızda halihazırda şebeke hatları var mı? Telefon, gaz ve kablo hatları gibi diğer hizmetler arsanız söz konusu olduğunda ne kadar ulaşılabilir durumdalar? Muhtemelen arsanız elektriğe sahipse, diğer hizmetlerden de faydalanabilir konumdadır.