Bir Arsayı Nasıl Başarıyla Satabilirsiniz?

tarafından
32
Bir Arsayı Nasıl Başarıyla Satabilirsiniz?

Arsa Satmanın Ayrıntıları Hakkında

Değişen emlak piyasasında arsanızı satmak zor olabilir. Bu yazıda, arsa sahipleri ve emlakçılar için arsalarını satmanın ve boş konut alanıyla ilgili stratejinin bir ev satmaktan neden farklı olması gerektiği konusunda bilgiler sunuyoruz.

 

Arsa Piyasası ve Farklılıkları

Birçok kişi, pazardaki arsa alım-satım dinamiklerinin mevcut emlak piyasasıyla aynı olmasını bekler. Ancak, bu iki alanın birbirinden farklı kuralları vardır. Arsa piyasasıyla mevcut konut piyasası arasındaki bu farklılıkları anlayarak arsanızı satmaya daha iyi hazırlanabilirsiniz.

 

Arsalar Farklı Satış Tekniklerine İhtiyaç Duyar

Bir evin mutfağı, banyosu, salonu gibi yaşam alanlarıyla fotojenik olabilecek birçok noktası vardır. Alıcılar, bir evi yalnızca bu sebeple beğenip almaya ikna olabilirler çünkü gayrimenkulde ilk izlenimler kalıcıdır. Bu sebeple arsanızın sunumu potansiyel alıcılar için çok önemlidir. Bazı satıcılar, arsayı güzel göstermek için fotoğraflanacak araziye kır çiçekleri dikerler. Tıpkı ev satışında olduğu gibi arsanızı da görsel olarak iyileştirmek mümkün.

 

Arsa Piyasası Daha Az Aktiftir

Ev alım-satımında piyasa, arsa alım-satım piyasasına göre hemen hemen her zaman daha canlıdır. Arsa arayanlar, ev satın almak isteyenlere göre daha az sayıdadır. Bu sebeplerle bir arsayı satmak, bir evi satmaya göre daha uzun zaman gerektirebilir. Ancak Türkiye’nin ilk arsa portalı emlak.yakupabdal.com’a üye olarak bu gibi sorunları kolaylıkla çözüme ulaştırır, profesyonel çözümlerimizden faydalanabilirsiniz.

 

Ne Yapmanız Gerekiyor?

Arsa Satımını Hızlandıran Adımlar

Arsa satarken birçok farklılığın olduğuna dikkat çektik, ancak arsa satmanın ev satmaya benzeyen noktaları da yok değil. Stratejinizi oluşturun ve satışa odaklanın.

 

Alıcınızın Kim Olacağını Belirleyin ve Analiz Edin

Bir evi satarken, hedef pazarınızın tipik olarak belirli bir fiyat aralığında yer aldığını bilirsiniz. Aynı şekilde, arsaları satarken de muhtemel alıcılarınızın kim olduğunu değerlendirmelisiniz.

Alıcı profiliniz, sattığınız mülk türü, arsanın geliştirilmiş olup olmadığı, yeri ve pazar koşulları gibi kriterlere bağlı olarak değişebilir. Alıcınız bir sonraki proje için arazi arayan bir inşaat firması mı olacak? Yoksa tamamen farklı birisi mi?

Muhtemel alıcılarınızı tanımladıktan sonra, satış odaklı söyleminizi arsanız hakkında alıcılarınızın bilmeleri gerekenleri belirtmek üzere odaklayın. Okullar, alışveriş merkezleri ve yakınlardaki diğer olanaklar hakkında bilgi sahibi olun. Geliştirilebilir araziler için imar bilgisi, su – kanalizasyon hizmetlerinin yeri ve kapasitesi hakkında yerel yetkililerden bilgiler edinin. Her arsa farklıdır, bu nedenle durumunuza ve hedeflediğiniz alıcılara göre bilgilerinizi özelleştirin. Arsanızla ilgili ayrıntıları bilmiyorsanız, biraz araştırma yapın.

Satış Fiyatınızı Dikkatli Seçin

Fiyatlandırma, potansiyel alıcıları çekme konusundaki başarınızı belirleyebilir. Bu sebeple satmakta olduğunuz arsayı çok yüksek fiyatlandırmak hatalı bir tutum olacaktır. Yanlış fiyat hem potansiyel alıcılarınızı arsanız hakkında bilgi edinmekten alıkoyacak hem de satışınızın daha uzun sürede gerçekleşmesine sebep olacaktır.