Didim Hakkında Her Şey & Didim Arsalar

Didim’in Coğrafi Özellikleri 

Eski adı Yenihisar olan, Aydın iline bağlı Didim, 1990 yılında ilçe statüsü kazanmıştır. Didim, doğuda Muğla il sınırı ve Akbük Körfezi’ne, batı ve güney konumunda Ege Denizi’ne, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri’ne kadar uzanan bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Bu yarımada, Kırıkiçi Yarımadası olarak adlandırılmaktadır. Bu bölge 402km2’lik yüzölçümüne sahiptir.  Didim sahip olduğu coğrafi özellikleri ile Akdeniz beldelerine benzemektedir.  Bölgede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Didim bölgesinde sıklıkla maki bitki örtüsü görülmektedir. Bunun sebebi ise sahip olduğu Akdeniz ikliminden kaynaklanmaktadır. Akdeniz ikliminin genel özelliği: yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlıdır. Bu özellik, Didim bölgesinde de görülmektedir. 

Didim’in Demografik Özellikleri 

Didim’in 2019 yılı nüfus ölçümlerine göre 86.688 kişilik bir nüfusa sahip olduğu görülmektedir. Bu nüfusun 44,150’sini erkek bireyler, 42,538’ini ise kadın bireyler oluşturmaktadır.  Yazın ise bu nüfus 1 milyona ulaşmaktadır. Didim, denizi iklimi ve coğrafi güzellikleri gibi sebeplerden dolayı her yıl daha fazla göç almaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra, büyükşehirlere sıkışıp kalmak istemeyen ve özgür yaşamak isteyen bireyler Didim’i tercih etmektedir. Ülke sınırları dışından katılan, çeşitli ülkelerden gelen insanlar Didim’in yerli nüfusunu arttırmaya devam etmektedir. Özellikle İngiliz vatandaşı bireyler Didim’i sıklıkla tercih etmekte, Didim’in sahip olduğu doğal güzellikleri ise bu durumun sebebi olarak göstermektedir.

Didim’de Arsa Yatırımı 

 Didim, yatırımcılar için potansiyel fırsatlar sunmaktadır. Didim’de satılık arsa sahibi olmak isteyen bireyler, detaylı bir şekilde fiyat incelemesi yapmalı, kişisel tercihlerine uygun olan mahalle veya beldeleri araştırmalıdır.

 Yatırımcılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Beldeler 

Akbük, Mavişehir, Altınkum ve Bafa Gölü çevresinin, yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmekte, Bafa gölünde satılık arsa arayan birçok kişi bulunmaktadır. Bereketli toprakların yanında bulunan Bafa Gölü’nde, yerleşimin tarih öncesi döneme kadar uzandığı görülmektedir. Akbük, Didim ilçe merkezine 23km uzaklıkta bulunan, etrafı dağlarla çevrili Mandalya Körfezi’nin Akbük koyuna hâkim bir şekilde 15km sahil şeridine sahip yerleşim yeridir. Akbük satılık arsalara ulaşmak için bu bölgede arsa sahibi olmak isteyen bireyler detaylı araştırma yapmalıdır. Mavişehir ise gözleme ve balık yapılan restoranları, sahildeki kafeleri ile öne çıkmaktadır. Yöresel ürünlerin satıldığı bir pazar yeri bulunmaktadır. Altınkum, sahip olduğu kumsal ile ülkemizin en güzel kumsalları arasında bulunmakta, sahip olduğu mavi bayrak sebebiyle yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Didim İlçe İçİ Ulaşım

Sürekli çalışan minibüs seferleri bulunmaktadır. Ek olarak, taksi ve rent a car seçenekleri bulunmaktadır. Didim’in koylarında dolaşmak içinse tekne turları düzenlenmektedir.

Didim Şehirlerarası Ulaşım 

Didim’e gitmek için şehirlerarası otobüs seferleri bulunmaktadır.  Bunun yerine uçak yolculuğu ile Didim’e gitmek isteyen kişilerin, tercih edebileceği iki havalimanı bulunmaktadır, bunlar: İzmir Atatürk Havalimanı ve Milas-Bodrum Havalimanı  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN