Ev alırken dikkat! İşte ev alırken oluşacak tüm masraflar!

tarafından
10
Ev alırken dikkat! İşte ev alırken oluşacak tüm masraflar!

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.64 bandına kadar gerilemesinin ardından çok sayıda vatandaş ev alma hayalini gerçekleştirmek için adım attı. Bu kapsamda bankaların faiz oranlarını hesaplayan ve en uygun imkanlarla ev almak isteyen vatandaşlar kredi oranlarının yanında diğer masrafları da göz önünde bulundurmak zorunda. Emlak365.com olarak bizlerde bu masrafları kalem kalem ele aldık.

Konut kredisi ile ev alacak olan vatandaşlar kredi tahsis ücreti, ipotek tesis ücreti, ekspertiz ücreti, tapu harcı, emlakçı komisyonu, deprem ve hayat sigortası ödemesi yapıyorlar. Bu ödemelerin ortalama tutarlarına ilişkin detaylar ise şu şekilde;

Konut kredisi ile ev alacak olan vatandaşların ödedikleri 3 önemli masraf tutarı bulunuyor. Bu masrafların tutarı ise 100 bin TL konut kredisi için toplam 2 bin TL’den daha fazla oluyor. Ekspertiz Ücreti: Konut kredisi ile ev alan vatandaşların ödedikleri en yüksek masraflardan birisi ekspertiz ücretidir. Bu ödemeler 800 TL ile 1200 TL arasında değişir. Kredi Tahsis Ücreti: Kullanılan kredinin yüzde 0.5’i oranında ödenir. 100.000 TL için 500 TLdir. İpotek Tesis Ücreti: Alınan evin bankaya ipotek edilmesi aşamasında ödenir. Ortalama 155 TL ile 350 TL arasında değişir.

Tapu harcı ödemeleri yüzde 4 oranında ödenir. Hem alıcı hemde satıcı yüzde 2 oranında ödeme yapar. Ancak bu ödemeler sözleşmede değiştirilebilir. Normal bir sözleşmede 150.000 TL’lik bir ev için 6.000 TL masraf ödenir. Ödemeler 3 bin TL alıcı 3 bin TL satıcı olarak yapılır. Emlakçı Komisyon Ücreti Satın alınan ev sahibinden değil de emlakçı aracılığıyla alınıyorsa belirli bir oranda komisyon ücreti ödenecek.

Bankalar konut kredisi kullanımında hayat sigortası kullanımını zorunlu tutarlar. Bu sigorta ücreti kredi kullanacak kişinin yaşı, sağlığı ve diğer durumlara göre değişir. DASK ücreti de yine ödenen masraflar arasında yer alır. Alınan evin bulunduğu şehir, binanın yaşı, deprem bölgesi olup olmaması gibi etmelere bağlı olarak değişen bu ödemeler 40 TL’den 350 TL’ye kadar çıkabilir. 

Kaynak