Evde Geçirdiğimiz Corona Virüs Sürecinde Emlakçılar Zamanlarını Nasıl Faydalı Geçirebilirler?

Corona virüsü dünyada ve ülkemizde etkisini sürdürmekte, bu süreçte ise evlerimizde kalıp işlerimizi evlerimizden sürdürmeye çalışmaktayız. 750 bin kişiyi etkileyen, Covid-19 adı da verilen corona virüsü, gerçekten çok hızlı yayılmakla birlikte dünyada büyük krizlere sebep olmaktadır. Corona virüsü Türkiye’yi de derinden etkilemektedir. 

Coronanın son durumu hakkında hepimiz endişeleniyor ve bazen telaşa kapılabilmekteyiz. Fakat süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmemiz için bu dönem içerisinde sakinliğimizi korumalı ve evlerimizde kalmaya devam etmeliyiz. 

Öncelikle virüsün belirtilerini inceleyelim:

Corona, belirtileri genellikle öksürük ve yüksek ateş ile ortaya çıkabildiği gibi hastalığın birden fazla belirtisi olabiliyor. Bu belirtiler sahip olduğumuz kişisel özelliklerimiz ve hastalıklarımıza göre değişebiliyor. Hastalığın daha hafif versiyonuna yakalanan bireylerde ateş görülmeyebiliyor. Bazılarımızın bağışıklığı, diğer kişilere göre daha güçlü ve bu durum burada da etkisini gösteriyor. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, hastalık belirtileriyle daha az karşılaşılıyor. İlk üç gün içerisinde gribe benzeyen belirtiler görülüyor. Bu süreçte hafif ateş, boğaz ağrısı gibi belirtiler görülüyor. Eğer kişinin bağışıklık sitemi güçsüz ise ishal ve mide bulantısı gibi belirtiler görülmesi de mümkün olabiliyor. Hastalığın 4. gününde boğaz ağrısı şiddetleniyor, kişiler, yemek yerken zorluklarla karşılaşılabiliyor. Ses boğuklaşıyor ve kişide baş ağrısı ile birlikte ishal başlıyor. 5. günde ise boğaz ağrısı daha şiddetlenir ve beslenme süreci oldukça sancılı bir hale geliyor. Kişi, vücudu ve uzuvlarını hareket ettirmek için çok büyük ağrılar çekmek zorunda kalıyor. Eklemlerde ise sancılı ağrılarla karşılaşılabiliyor. 6. günle birlikte kuru öksürük başlangıcı görülüyor. İshal ve kusmanın şiddeti artıyor ve halsizlik durumu ortaya çıkıyor. Kişi zaman zaman nefes alma problemleriyle karşılaşabiliyor. 7. günde ise ateş 38 dereceye çıkıyor ve kişinin öksürme sıklığı artıyor. Kişinin balgam problemi de artıyor. 8. gün sonunda ise, göğüs bölgesinde ağırlık hissediliyor ve soluk alıp vermek çok güç bir hal alıyor. Artık vücut sıcaklığının 38 dereceyi geçmeye başlıyor ve 9. gün yüz veya dudaklarsa şişme görülebiliyor. Eğer nefes alma problemleri çekiyor iseniz mutlaka corona testi yaptırınız. 

Bir diğer konu ise corona virüsü ile savaş, corona virüsü ile karşılaşan ülkelerin çoğu sıkı tedbirler alarak bu virüse karşı savaşıyor. Güney Kore bu ülkelerden biri. Güney Kore’de karşılaşılan vaka sayısı 8 bin 500 olmasıyla birlikte bu sayı, Güney Kore’yi virüsle en çok karşılaşılan 8.ülke yapıyor. Bu vakalarda ise 91 kişi hayatını kaybetti. Bu rakam corona virüsüyle bağlantılı hayatını kaybeden kişilerin çok altında kalıyor. Ülkede bulunan her bir milyon kişiden 5 bin 200 kişi corona testine tabi tutuldu ve bu sayının toplamı ise 270 bin olarak kayıtlara geçiyor. Bu mücadele için Güney Kore teknolojiden destek alıyor. 11 Şubat tarihinde Google Play üzerinden yayınlanmış olan Corona100m adlı uygulama, Kore Hastalık Kontrol Merkezi gibi kuruluşlardan veriler topluyor. Hastaların demografik özelliklerini ve hastanın ne zaman hastalığa yakalandığı bilgisini ortaya çıkarıyor. Virüsü taşıyan hastanın 100 metre yakınına yaklaşılınca, uygulamayı kullanan kişilere uygulama tarafından uyarı bildirimi geliyor. Bir diğer uygulama ise Corona Map, bu uygulama virüsü taşıyan insanların bulunduğu noktaları işaretliyor. Bu uygulama sayesinde ise Corona haritası oluşmuş oluyor. Uygulamaya sahip olan bireyler bu alanlardan uzak durmalarıyla beraber güvende kalıyor. 

Dışarı çıkmanın zorlaştığı bugünlerde; arsa ve emlak sektöründe hizmet veren bireyler, evde neler yapabileceğini düşünüyor. Eğer bu süreç doğru değerlendirilirse arsa ve emlak sektöründe olan kişiler için faydalı olabilir. Nasıl mı? Kişiler evde kalıp bir arsa için daha fazla vakit harcayabilir. Arsa için vakit harcayacak birey, arsanın bulunduğu mevkideki diğer arsa fiyatlarını kontrol edilebilir ve ilgilendiği arsa için daha fazla kıyaslama imkânı bulur. Arsa sorgulama işlemi yaparak arsanın gösterildiği konumda olduğunu teyit edebilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen parsel sorgulama uygulamasını kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilir. Yatırım yapmak isteyen bireyler, arsa hayallerine ulaşmak için kimi zaman arsa kredisine başvurur. Arsa kredisi almak isteyen birey, arsa kredisi hesaplama süreçlerini detaylı inceledikten sonra hangi kredinin kendileri için uygun olduğunu hesaplar ve hayallerindeki arsa için uygun bir kredi bulabilir. Bir diğer seçenek ise vergiler. Çok detaylı hesaplamaları olan, bazen karıştırılan arsa vergisi kavramları detaylıca incelenebilir. Başka bir tavsiye ise arsa rayiç bedeli hesaplama olabilir. Gayrimenkulün günümüzdeki piyasasındaki alım satış değerine arsa rayiç bedeli denir. Kişi, bugünlerde rayiç bedelini detaylı olarak hesaplayabilir. Alım veya satış sürecinde rayiç bedeli, kişiye en doğru fiyat bilgisine ulaşmada yardımcı olabilir. Bir diğer seçenek ise arsa tapu harcı hesaplanmasıdır. Alım veya satış yapacak olan kişiler detaylı sürece sahip olan tapu harcını detaylı bir şekilde inceleyebilir. 

Arsalar… kimi zaman portföy eklemek için ziyaret edilen, kimi zaman geleceğimize yatırım yapmak için aldığımız, kimi zaman çocuklarımıza gelecek kurmak için sattığımız, üzerinde umutlarımızı yeşerttiğimiz arsalar bizleri bekliyor. Fakat unutulmamalıdır ki corona virüsüyle mücadele ettiğimiz bu günlerde, hijyenimize dikkat etmeli ve evde kalmalıyız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN