Karadeniz’in Üzerine Şehir Hastanesi İnşa Edilecek

tarafından
45
Karadeniz’in Üzerine Şehir Hastanesi İnşa Edilecek

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) – Rize’de deniz üzerinde yapılacak olan şehir hastanesi ile ilgili yasal engel kalmadı. İhaleye çıkması beklenen Karadeniz’in üzerine inşa edilecek hastane ile ilgili Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı, uyarılarda bulundu.

Torba yasada yer alan bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi ve yasalaştı. Meclis’ten geçen torba yasada Kıyı Kanunu’nda yapılan bir değişiklikte yer aldı. Rize’de ihtiyaca rağmen tesisin inşa edileceği uygun arsa bulunamadığından, Kıyı Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle bu kentte kıyıda sağlık tesisi yapılabilecek. Bu madde ile şehir hastanesinin yapımı için yasal bir engel de kalmamış oldu. 

Rize İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Yazıcı, dolgu alanı üzerine yapılması planlanan şehir hastanesi hakkında, “Her şeyden önce projeye başlamadan yaşanabilecek sıkıntıları görüp ona göre çözüm arayışlarına yönlenilmeli ve doğru planlama yapılmalı.” uyarısında bulundu.

Rize’de şehir hastanesi olarak yapılması düşünülen yerin dolgu alanı üzerinde olmasına rağmen ve dolgu alanına uygun malzeme ile doldurulmadığını belirten Yazıcı, “Şehir hastanesi için oluşturulan dolgu alanı binalardan çıkan, hafriyat ile dolduruluyor. Dolgu alanı zaten bu şekilde olmaz. Dolgu alanı kayaç yapıdaki taşlarla ve aralarına oluşturulan çamur yapıyla meydana gelir.” dedi.

Kaynak: Hurriyet.com

http://www.hurriyet.com.tr/karadenizin-uzerine-sehir-hastanesi-yapilacak-40855028