Koronavirüs Sonrası Emlak Durumu: Ev Almak İsteyenler Artık Şehir Dışına Yöneliyor

tarafından
37
Koronavirüs Sonrası Emlak Durumu: Ev Almak İsteyenler Artık Şehir Dışına Yöneliyor

Korana virüs salgını sonrasında artık insanların konut tercihleri de değişti. Eskiden merkeze yakın konumda olan evlere rağbet varken artık insanlar virüsten korktukları için kalabalıktan uzak, ama dışarı çıkamadıkları için mutlaka bahçeli ya da balkonlu ev sahibi olmak istiyor. İşte pandemi sonrası değişen konut tercihleri ve yeni sağlıklı ev trendi!

Bankaların düşen konut kredisi faiz oranları ve kamu bankaları tarafından başlatılan 1 sene ertelemeli kredi kampanyası ile vatandaşın konuta olan ilgisi rekor oranda arttı.

Konu hakkında Hürriyet Gazetesi yazarı Fulya Soybaş’a açıklama yapan DEKAR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu: “Ekonomik sıkıntılar ve faizlerin çok yüksek olması nedeniyle bekleyen bir talep vardı. Faizlerin düşmesi insanları da harekete geçirdi. Satışlar daha da artacaktır.

Temmuza kadar yeni bir rekor ile karşılaşırsak şaşırmam. Yaşanan bu hareketlilik işsizlik ve yeni iş alanlarının yaratılması açısından da faydalı olacak. Konut alım-satımında uygulanan yüzde 4 tapu harcı direkt devletin kasasına gidiyor ki bu da ekonomiyi hayli canlandırır. Vatandaşın talebine gelince… Salgın ile ev talepleri de farklılaştı. Herkeste balkonu kapatıp eve dahil etme gibi bir yarış vardı, hatırlarsanız. Bahçeli ev ise talep edilen ama şehir merkezinde bulmak pek mümkün olmadığı için göz ardı edilen bir konut türüydü. Şimdi ikisine de talep 3-4 kat arttı” diyerek balkonlu evlere olan ilginin katlanarak arttığını söyledi. Salgın döneminde evlerinde kapalı kalan kişiler bir daha aynı olayların yaşanması halinde bahçeli ya da balkonlu evlerinde karantina sürecini daha iyi şartlar altında geçirmek amacı ile konut tercihlerini değiştirirken yeni konut projeleri de bu talepler doğrultusunda değişmeye başladı. Çok sayıda firma projelerini revize ederek balkonlarının ölçüsünü yükselterek müşterilerinin taleplerine karşılık vermeye çalışacak gibi görünüyor. 

Kaynak