Koronavirüs’te Normalleşme Süreci: Hazır Arsa Dönemi Başlıyor

tarafından
20
Koronavirüs’te Normalleşme Süreci: Hazır Arsa Dönemi Başlıyor

Konut ve ofis binası yatırımları sürerken gayrimenkul şirketleri şimdi de öğrenci yurdu, yaşlı bakımevi ve sağlık rezidansları ile hazır arazi konseptleri üzerinde yatırımlara yöneldi

Yenileri geliyor

‘Sağlık rezidansı’ fikriyle ‘Antwell’ markalı üretime başlayan ve ilk projelerini İstanbul Çamlıca’da hayata geçiren Ant Yapı, yeni projelere hazırlanıyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Antwel, huzurevi, yurtlar gibi toplu yaşam alanlarından çok farklı noktada. Herkes kendi evinin mahremiyetini sürdürüyor” dedi.

Antwell İyi Yaşam Evleri projelerini geliştirerek büyüteceklerini vurgulayan Okay, “Bize gelen taleplerde de gördük ki bünyemizde yer alan ve Acıbadem Mobil tarafından Antwell sakinlerimize yönelik hizmet veren sağlık ünitemiz sadece ileri yaşlılar için değil, hepimiz için çok büyük bir ihtiyaç. Biz de Ant Yapı olarak her zaman olduğu gibi sektörde yeni ihtiyaçlara göre hareket edeceğiz” diye konuştu.

Öğrenci evi inşa ediyor

Erkanlı Holding de ‘Univa’ markasıyla öğrenci evi geliştiriyor. İlk Univa projesi Sakarya’da hayata geçirilirken, ardından Kocaeli ve Düzce’deki öğrenci evleri geldi. Yatırımcılar için 8 yıldan başlayan sürelerle amortisman, 5 yıl kira garantisi sunuluyor. Univa’nın yurtdışındaki ilk durağı İngiltere olmuştu.

Arsa geliştirip satışa sunuyor

Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, konut dışında, ‘Novu’ markalı öğrenci yurtları geliştirdiklerini belirterek, “Yurt yatırımına inanıyoruz, Sütlüce ve Kağıthane’de iki yeni Novu için çalışmamız devam ediyor. Hedefimiz 2023’de 10 şehirde Novu ile yer almak” dedi.

Konut dışında arsa yatırımı için de çalışmaları bulunduğunu anlatan Çelik, Kızılırmak üzerinde yer alan ve Hirfanlı Gölü’ne 1 km cephesi olan Nef City 82’nin, 12.4 milyon kişiye araba ile 1 saat 30 dakikada ulaşım imkanı sunduğunu dile getirdi. Çelik, “Arsa geliştirip satma işine Anadolu’nun diğer illerinde de devam edeceğiz. İstanbul’da da planlıyoruz. Bu şekilde güvenli arsa yatırımı yapma imkânı sağlayacağız” dedi.

Yaşlı ve öğrenci sayısı artıyor

Türkiye’de 2014 yılında 6 milyon 192 bin kişi olan 65 yaş ve üzeri nüfus son 5 yılda yüzde 21.9 artış göstererek, 2019’da 7 milyon 550 bin kişiye yükseldi. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, geçen yıl yüzde 9.1’e çıktı. Nüfus projeksiyonlarına göre yaşlı nüfus oranının 2023 yılında yüzde 10.2, 2030 yılında yüzde 12.9, 2040 yılında yüzde 16.3, 2060 yılında yüzde 22.6 ve 2080 yılında yüzde 25.6 olacağı tahmin edildi.

Kaynak