Koronavirüs’ten Kaçan Arsa Alıyor

tarafından
33
Koronavirüs’ten Kaçan Arsa Alıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi (salgın) olarak kabul edilen Koronavirüs tüm hayatımızı etkiliyor. Uzmanlar, bu virüsün ne zaman tam olarak sona ereceğini, hatta sona erip ermeyeceğini tartışadururlarken büyük şehirlerde yaşayanlar kendilerini her an tehdit altında hissediyorlar. Sonuçlar ise şaşırtıcı: Şehir dışında arsa ve gayrimenkul alımları Koronavirüs sürecinde gözle görülür biçimde arttı!

Büyük şehirlerden kırsal yerleşimlere

Didim Emlakport Gayrimenkul Kurucu Ortağı M. Salih Karababa’nın yaptığı açıklamaya göre; özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde yaşayanlar daha kırsal kesimlerde arsa ve gayrimenkul alımlarına yöneldi. 

Didim, Marmaris, Bodrum, Antalya gibi hem tarihi hem de doğasıyla öne çıkan bölgelerde özellikle arsa alımlarının sayısı kat be kat arttı. Karababa, Koronavirüs’ün risk grubunda olan aile büyüklerinin tehlikeden ve insan keşmekeşinden uzak, doğanın içerisinde yaşamasını isteyen bilinçli vatandaşların kırsal kesimlere yöneldiğini duyurdu.

Arsa fiyatları hala uygun

Denize yakın, kırsal bölgelerimizde arsa ve gayrimenkul fiyatlarının hala uygun olduğunu belirten Karababa, büyük artışla dikkat çekerek kısa bir süre içerisinde fiyatların artabileceğini bu nedenle hem kârlı hem de sağlıklı bir yatırım yapmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları yönünde öneride bulundu.

Evden çalışmayla şehirler terk edilmeye başlandı

Büyük şehirlerde şu an için şehir dışına çıkma yasağı olsa da, arsa ve gayrimenkul alım & satımı sınır tanımıyor. Koronavirüs nedeniyle şirketlerin evden çalışma modelini benimsediklerini ve birçok firmanın evden çalışmaya bu süreç sonunda da devam kararı aldığını belirten Karababa, özellikle büyük şehirlerde doğup büyümüş beyaz yakalıların Ege kırsallarındaki arsalara yoğun rağbet gösterdiklerini belirtiyor.

Bilinçli kuşaklar kırsala yöneliyor

Karababa, kendi ve çevrelerindekilerin sağlıklarını düşünen X ve Y kuşaklarının gereken tüm önemleri almak adına ellerini taşın altına koyduklarını ve Koronavirüs’ün artık bir “yaşam hali”ne dönüştüğünün bilincinde olduklarını belirten Karababa, özellikle 65 yaş üzerindeki anne-babalarının veya anneanne-delerinin iyiliğini düşünen bu kuşakların aileleri için de denize yakın / kırsal kesimlerde insan kalabalığından uzak bölgeleri tercih ettiklerini açıklıyor.