Muğla Hakkında Her Şey & Muğla Arsalar

Muğla’nın Coğrafi Özellikleri 

Muğla, coğrafi olarak Ege ve Akdeniz Bölgeleri üzerinde yer almaktadır. Güney Ege’de bulunan Muğla’nın Ege Denizi ve Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Muğla’nın kuzeyinde Aydın, kuzeydoğusunda Denizli ve Burdur, doğusunda Antalya bulunur. Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip olma rekorunu elinde tutan Muğla’nın 1500 km’lik sahil şeridi bulunmaktadır. Muğla bölgesinde Akdeniz iklimi görülmektedir. 800 m yükseklikten sonra ise Akdeniz ikliminin dağ iklimi görülmektedir. Muğla, çok fazla ormanlık alana sahiptir ve bu durum onu ormanlık alan açısından en zengin illerden bir tanesi yapmaktadır.  Çok fazla yağış alan bir bölge olduğu için metrekareye 1000mm’den fazla yağış düşmekte, yağışlar genellikle kışın gerçekleşmektedir. Yaz dönemi kuraklık belirgin derecede hissedilmektedir. 

Muğla’nın Demografik Özellikleri 

Muğla’da Kilometrekareye düşen insan sayısı 76 olmakla birlikte Muğla’nın nüfus yoğunluğu 76/km2’dir. Muğla, 2019 yılı verilerine göre 983.142’lik bir nüfusa sahiptir. Nüfusun 500.602’lik kısmını erkek bireyler oluşturmakta ve bu sayı ise toplam nüfusun %50,92’lik kısmına denk gelmektedir. Kadın bireylerin sayısı ise 482.540 olmakla birlikte toplam nüfusun %49,08’ini oluşturmaktadır. 

Muğla’da Arsa Yatırımı 

Muğla’nın dağlık bir bölge üzerinde olması, yerleşim yerleri aralarındaki mesafelerin artmasına ve bu yüzden yerleşim yerleri arasındaki ulaşım sürelerinin uzamasına sebep olmuştur. Yatırımcılar, kişisel ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda detaylı arama yapmalı ve arazi yatırımı yaparken Muğla’nın coğrafi özelliklerini göz önüne alması gerekmektedir. Fakat Muğla, yatırım yapmak isteyen kişiler için çeşitli fırsatlar sunmaktadır.  Muğla’da satılık arsa sahibi olmak isteyen bireyler, detaylı bir şekilde fiyat incelemesi yapmalı, kişisel tercihlerine uygun olan köy, ilçe, mahalle veya beldeleri araştırmalıdır. 

Yatırımcılar Tarafından En Çok Tercih Edilen Beldeler 

Muğla’nın sahip olduğu coğrafi yapısı sebebiyle yerleşim merkezleri arasında mesafeler bulunmaktadır. Dolayısıyla çeşitli bölgelere dağılmıştır. Marmaris, Menteşe, Bodrum, Dalaman, Fethiye gibi bölgeler, arsa yatırımı yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Fethiye bölgesi turizmin etkisiyle tercih edilen bir bölge olarak yatırımcılarına çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Muğla Fethiye İnlice’de satılık arsalar arayan birçok kişi bulunmakta ve bunun sebebi ise sahip olduğu coğrafi konumudur. Potansiyel turizm beklentisi de bu tercihi etkilemektedir. Fethiye’de sahibinden satılık arazilerde bulmak mümkün olabiliyor. Sahibinden satılık arsa, Muğla Merkez bölgesinde de bulunabildiği gibi diğer ilçelerinde de sahibinden satılık arazi veya arsa bulma imkânı bulunmaktadır.

 Muğla’da bir adet üniversite bulunmaktadır. Kötekli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite ile birlikte, bölge gelişmekte ve yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Muğla Kötekli’de satılık arsa yatırımı, yatırım yapacak olan kişiler için fırsatlar sunmaktadır.

Muğla Şehir İçİ Ulaşım

Ekonomik açıdan en uygun seçenek otobüs seferleri olacaktır. Muğla Belediyesi, belediye otobüsleri ve özel toplu taşıma araçları adı altında Muğla içinde otobüsle seyahat etmek isteyen kişiler için sefer düzenlemektedir. Muğla’daki toplu taşıma araçlarında kentkart kullanılmaktadır. NFC destekli telefona sahip olan yolcular, telefonlarını mobilkentkarta çevirebilmektedir. Ek olarak, şehir içi seferler düzenleyen dolmuş hatları bulunmaktadır.  

Muğla Şehirlerarası Ulaşım 

Muğla’ya gitmek isteye bireyler için şehirlerarası otobüs seferleri bulunmaktadır. Bir diğer tercih ise Muğla’da bulunan havalimanlarıdır. Milas-Bodrum Havalimanı, şehre 77 km uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanı servisleri, Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Muğla’nın merkezine gitmek isteyen kişiler için hizmet vermektedir. Özel ulaşım araçlarından faydalanmak isteyen kişiler için taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunmaktadır. Diğer seçenek ise Dalaman Havalimanı’dır. Dalaman Havalimanı, şehrin merkezine 93 km’lik uzaklıktadır. Dalaman Havalimanı’nı tercih eden kişiler içinde aynı ulaşım fırsatları bulunmaktadır.  Muğla’nın ilçelerine ulaşmak için Havaş’ın servisleri veya taksi hizmetleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBİZİ ARAYIN