TOKİ 100 Konut İçin Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

tarafından
56
TOKİ 100 Konut İçin Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye’nin dört bir yanında halkı kira öder gibi düşük miktarlarda taksitlerle ev sahibi yapmaktadır. Orta ve alt gelir grubunu hedefleyen sistem ile 15 – 20 yıllık vadelerle ev alınabilir. Başvuru şartlarına uyan herkes sisteme katılarak ev almak için çekilişe katılabilir.

TOKİ üzerinden ev almak için ev alacak kişinin bulunduğu yerin nüfusuna 1 yıl boyunca kayıtlı kalması gerekir. En az 1 yıl ikamet şartı aranır. Katılımcının aile fertlerinin üzerine kayıtlı bir ev bulunmamalıdır. 25 yaşın altındaki katılımcıların TOKİ sistemine girmesi yasaklanmıştır, katılımcıların 25 yaşın üstünde (25 yaşını doldurmuş) olması gerekir. (Eşi vefat etmiş çocuklu ve dul kadınlar için yaş şartı aranmamaktadır).

Aylık hane halkı gelirinin net üst limiti 3200 lirayı aşmamalıdır. Aynı aileden yalnızca 1 kişinin TOKi’ye başvuru hakkı bulunmaktadır. Daha önce TOKİ’den ev alanlar ve TC vatandaşı olmayanlar sisteme katılamaz.

TOKİ’nin inşa edeceği evler kategorilere ayrılacak. Buna göre;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”

2. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”

3.Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”

4. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

tanımlayacak ve evler bu kategorilere göre kuraya girecek.

TOKİ için başvurular evin bulunduğu il ve ilçedeki Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri üzerinden gerçekleştirilir. Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanarak başvuru gerekleri yerine getirilir. Daire bedelinin yüzde 10’u kadar peşinat alınır. Peşinat bedelinin binde 5’i oranında banka komisyonu kesilir. Banka komisyonundan yüzde 5 vergi alınır. Tüm bedeller taksitlendirilebilirken, evi alan katılımcıların 14 gün içinde cezasız cayma hakkı saklı tutulur. Borç tutarı ve aylık taksitleri her yılın Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş artışlarına göre zamlanarak yeniden hesaplanır.

Başvuru şartları ise şu şekilde olacak;

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Eklemekte fayda var; kur’a çekilişinin tam tarihi 15 Ocakta netlik kazanacak.

Kaynak 1

Kaynak 2