Ziraat Bankası’ndan Corana Virüsü Nedeni ile Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Borçlarını 3 Ay Erteleme ve Yapılandırma Kararı

tarafından
41
Ziraat Bankası’ndan Corana Virüsü Nedeni ile Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Borçlarını 3 Ay Erteleme ve Yapılandırma Kararı

Koranavirüs nedeni ile BDDK tarafından bankalara gönderilen tavsiye kararına ilk uyan banka Ziraat Bankası oldu. Ziraat Bakası corana virüsü nedeni ile 5 maddelik bir kredi paketi kararı açıkladı. Ziraat Bankası kredi borçlarını erteledi. Firmaların yanı sıra vatandaşın da konut kredisi borcu, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi borçlarına 3 ay erteleme müjdesi geldi.

Ziraat Bankası koranavirüs nedeni ile alınan tedbirleri açıkladı. 

31 Mart 2020 tarihi itibari ile kredi borcu ana para ve faizini ödeyemeyen bireysel müşteri ve firmaların kredi borçlarını talep etmeleri durumunda 3 ay erteleme kararı aldığını açıkladı. Vatandaşın ve firmaların talep etmeleri durumunda konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi borçları 3 ay ertelenecek. Ancak alınan karar kapsamında sadece başvuru yapan kişilerin kredi ertelemeleri gerçekleştirilecek ve otomatik bir erteleme yapılmayacak. 

Turizm sektörü başta olmak üzere Ödeme sorunu yaşayan kişilerin 6 ay firmaların ise 12 aya kadar ilave tanınmak üzerer uygun koşullarda kredi yapılandırma kolaylığı sağlanacak. 

Personel maaşlarını Ziraat Bankası şubesi üzerinden gerçekleştiren firmalara personel sayılarının Şubat ayı sonu itibari ile korumaları yani işçi çıkarmamaları durumunda toplam maaş tutarı kadar ilave ek kredi limiti kullanabilecek. Yani maaş ödemesi için bankadan ek hesap limiti kullanacak ve sorunsuz olarak çalışan maaşlarını ödemeye devam edecek.  

Kaynak